MORTISSA

A Mediterráneum ellenállhatatlan nőinek történetei görög és spanyol dalokban elmesélve

A REBETIKO GÖRÖG DÍVÁI & A SPANYOL DÍVÁK

Varga Veronika kétrészes, élőzenés, ismeretterjesztő-interaktív koncertsorozata a görög és a spanyol zene jegyében.

Az egyes előadásokon görög és spanyol dalok csendülnek fel, amelyek képesek azzal a határtalan nőiességgel megtölteni a teret, amelyet a görög eredetű ”mortissa” kifejezés szimbolizál. A sorozat, amelynek két zenei pillére az 1930-40-es évek görög rebetikója és a spanyol flamenco, valamint spanyol nyelvű lírai dalok, nem mindennapi képet ad a Földközi-tenger környékének populáris és tradicionális zenei világról, miközben a nőt mint örök múzsát, illetve a nő és férfi közt dúló érzelmeket állítja a tematikai központba.

Mortissa, a nőiesség határtalansága

Interjú Varga Veronikával

A Magyar Zene Háza 2024-es Dívák & Ikonok című időszaki kiállításához kapcsolódva került bemutatásra Varga Veronika énekes-népzenei előadóművész kétrészes, Mortissa című koncertsorozata, amelyben görög és spanyol nyelvű populáris, valamint tradicionális dalok csendülnek fel, és a nőiesség határtalanságával töltik meg a teret.

A mortissa nem más, mint maga a végzet asszonya – az előző század eleji görög dalokban felbukkanó kifejezés a lehető legérzékletesebben jellemzi azt a veszélyesen, szinte halálosan vonzó dívát, akinek egyetlen férfi sem bír nemet mondani – legyen ez a nő akár csalfa ledér vagy ravasz játszmázó, valódi szépség vagy ellenállhatatlan egyéniség.
A mortissa sokakat megbotránkoztató, másoknak példaképként szolgáló erős és független női figura, a társadalmi normák huncut provokátora, a szabadság szerelmese, akit sem a dohányfüst, sem az égetett szesz illata nem riaszt el attól, hogy kifejezze gondolatait és érzéseit, hogy élvezze és büszkén prezentálja nőiességét a férfiak által uralt világ legkevésbé sem kifinomult tereiben, például a 20. század kávéházaiban.

A rebetiko görög dívái

Premier előadás a Magyar Zene Házában

Fotók: Palkó György / Magyar Zene Háza